Co se připravuje ?! (Zbraslavské noviny 9/98)

Zbraslavští ochotníci v současné době intenzivně zkoušejí. Prý se nemá předem prozrazovat vše, co se chystá, a tak jen heslovitě: V sezóně 1998 - 99 budou minimálně čtyři premiéry! A to většina z nich z domácí dílny! Na repertoár by se tak měla dostat veršovaná parodie na pohádku (určená samozřejmě dospělému publiku), dnes už klasické aktovky pana Z. Podskalského, (souborný název tohoto představení naleznete v tajence dnešní křížovky na str. 14), dále pak komedie ze současnosti a dokonce i čistokrevná opera! Pravidelní návštěvníci Divadla Jana Kašky se tedy mají nač těšit.

O tom, co připravuje loutkářský soubor Rolnička, píšeme na jiném místě.

17. nebo 24. října by se měla konat tradiční posvícenská zábava v sokolovně. Věc je v současné době ve stádiu jednání...

O aktivitách Základní umělecké školy jistě nepochybujeme, na závěr kalendářního roku vždy připraví několik milých a hodnotných vystoupení. Ale nejen děti, koncertovat by u nás měli i "hotoví" hudebníci. Např. pan Luděk Růžička, vynikající zbraslavský houslista, který si svými nedávnými vystoupeními v našem divadle získal značnou popularitu.

Koncem listopadu se v divadle bude konat už třetí ročník festivalu "Kaškova Zbraslav", na němž se představí amatérské soubory z Prahy i okolí. Jde o přehlídku tzv. malých jevištních forem. To znamená, že na programu jsou aktovky různých autorů, krátké skeče i sólové výstupy. Úroveň obou minulých ročníků byla vysoká a místy byly k vidění výkony až profesionální.

Přičteme-li k tomu, co dělá Zbraslavská kulturní společnost, ještě další akce (festival dechovek J. Vejvody apod.), musíme konstatovat, že nabídka v oblasti kultury je na Zbraslavi značná a všechny zájemce jistě na sto procent uspokojí.

 

Loutkové divadlo Rolnička zahájí letos už svoji 15. sezónu, a to je jistě důvod k malé oslavě. A jak jinak by taková oslava měla proběhnout, než trochu netradičním setkáním členů souboru s těmi, kdo garantují úspěšnost jejich činnosti - tedy s dětmi!

V sobotu 19. září 1998 v 15.00 hodin se koná dětský karneval - tentokrát nikoliv v sokolovně, ale v prostorách před Divadlem Jana Kašky. (Pořadatelé věří v pěkné počasí - kdyby však pršelo, přesune se akce dovnitř do divadla.) Na programu je samozřejmě spousta dobré muziky, dočkáme se patrně i malého (a milého) překvapení v podobě drobné loutkové produkce, po celý čas setkání budou probíhat "exkurze" do zákulisí divadla (postupně po skupinách, ale zaručeně se dostane na všechny přítomné děti). I když jde o karneval - maska není podmínkou účasti. Zvány jsou všechny děti, ať už zbraslavské divadélko pravidelně navštěvují, anebo k němu teprve svou cestu hledají.

Rolnička tedy hraje už plných čtrnáct let - sobotu co sobotu, a vesměs před zaplněným (a často i přeplněným) hledištěm. Pro loutkáře ze souboru je to obdivuhodná řehole - vždyť namísto aby o víkendu odjeli na chatu, na výlet, nebo se rekreovali doma u televize, jdou pracovat. Ano, sehrát solidní loutkové představení je práce, a nemalá! I když v tomto případě je ona práce zároveň zábavou, koníčkem a potěšením, zvláště když se představení povede a diváci odcházejí z divadla ve veselé a spokojené náladě. Na repertoáru má Rolnička bezmála dvacet maňáskových a marionetových her. Občas, jak jistě víte, hrají pro děti i zbraslavští činoherci.

Letos zahájí Rolnička svou sezónu v sobotu 17. října 1998 v obvyklou hodinu (15.00). Hrát by se mělo Čapkovo "Povídání o pejskovi a kočičce". A následovat budou další pohádky - "Budulínek", "Červená Karkulka", "O princezně Zubejdě solimánské", "Zvířátka a loupežníci", "Kocour v botách". (Většinou - až na "Zubejdu" - jde o maňásková představení pro nejmenší diváky.) Přesný program se dozvíte v příštím vydání Zbraslavských novin. Prozatím je aktuální jediné datum - 19. září dětský karneval!