Tři jednoaktové detektivní hry

Trojčlenka

Autor: Agatha Christie

režie: Jakub Jungmann

premiéra: 12. 11. 2009

počet repríz: 9

Krysy 

hrají: M. Jirsová, Z. Wildová, J. Wilda, J. Hein  

Odpoledne na pláži

hrají: D. Hosák, L. Ditrichová, J. Hein, J. Wilda, V. Ryčlová, J. Solpera, M. Jirsová, D. Halfar, L. Wágnerová, A. Zahradníček

Pacientka

hrají: J. Hein, P. Rakoušová/ T. Rakoušová, M. Dušková, J. Wilda, D. Hosák, H. Pešková/Š. Tintěrová, A. Zahradníček, Z. Buriánová

Soubor tří jednoaktových her z roku 1962, uváděný pod názvem Trojčlenka, patří mezi pozdější díla Agathy Christie a od jejích klasických děl se kromě ojedinělé trojdílné kompozice liší i v dalších ohledech.

Především je patrné, že Anglie počátku šedesátých let není onou starou dobrou Anglií přísného Hercula Poirota a staromilské slečny Marplové. Ostrovní království ztrácí jednu kolonii za druhou a spolu s postavením světové velmoci mizí i poslední zbytky viktoriánského řádu. A mění se i celý okolní svět – obě zbývající supervelmoci hlasitě řinčí jadernými zbraněmi, lidé létají do vesmíru a první počítače prorokují příchod informační revoluce. Dospívá generace, která nezažila světovou válku, a ačkoli Woodstock i Pražské jaro jsou ještě daleko, střídá pracovité nadšení poválečných let společenská frustrace. Začíná válka ve Vietnamu, Beatles vydávají první desku, homosexualita přestává být považována za zločin a ženy více než kdy jindy volají po rovnoprávnosti.

Naštěstí pro čtenáře i diváka si naše autorka tyto změny dobře uvědomuje. Mezi jejími postavami tedy najdeme progresivní volnomyšlenkáře, kteří nový svět vítají s otevřenou náručí, i škrobené konzervativce, kteří se s postmoderní realitou nedovedou smířit. Královna detektivek nám také ukazuje, že v kterékoli době lze najít pro tento žánr tolik typické zhrzené milenky i žárlivé manželky, neschopné muže zákona i amatérské vyšetřovatele, falešné přátele i nečekané spojence, tajemné femme fatale i roztomilé kokety a malé zlodějíčky i génie zločinu. To vše autorka servíruje ve třech pestrých a rozmanitých chodech, ze kterých si jistě každý divák vybere podle své chuti.

 


Fotogalerie