05.10.2014

Rolnička se chystá na jednadvacátou sezónu
(Zbraslavské noviny 9/03)

Loutkářský soubor Rolnička se chystá na novou sezónu, kterou hodlá zahájit 18. října 2003. Děti se mohou těšit na pravidelná sobotní představení celé škály osvědčených pohádek, při čemž soubor se nehodlá uspokojit s tradičním repertoárem, ale rád by připravil i novou inscenaci. A rád by zpestřil nabídku i přizváním hostujících ansámblů.

Divadlo Jana Kašky se opravuje. Rozsah poškození budovy loňskou povodní je značný, navíc silikátové tvárnice vysychají jen velmi zvolna a nemá smysl rekonstrukci uspěchat. Vzhledem k neustále vysoké vlhkosti zdiva došlo k určitým dílčím změnám v projektu. Členové Zbraslavské kulturní společnosti, loutkáři z Rolničky i činoherci, věří, že by se v divadle mohlo začít hrát na jaře příštího roku. Každopádně sezóna 2004/2005 se odehraje v Divadle Jana Kašky, to je jistá věc. Sezóna letošní bude ještě do jisté míry provizóriem. Hrát se bude v aule Základní školy Nad Parkem.

Prostředí školní auly už loutkáři dobře poznali, stalo se jim "druhým loutkářským domovem". Změnilo se vedení školy, přišel nový ředitel (rozhovor s ním si můžete přečíst na str. 2 a 3), ale v ničem se nezměnila vstřícnost vůči loutkářům. A co hlavní - do auly si už v průběhu minulé sezóny našli cestu diváci, a to v hojném počtu. Loutkáři z Rolničky nebudou v jednoduché pozici. Budou sobotu co sobotu hrát (či organizačně zajišťovat) dětské představení a zároveň budou muset, chtě nechtě, pracovat na obnově scény v Divadle Jana Kašky. Na opravu čeká ještě spousta kulis a rekvizit, poničených vodním živlem. Bude třeba technicky i inscenačně připravit složitější hry, které se nedaly přenést do prozatímního prostředí školní auly (Rusalka, O zlém vlku a nezbedných prasátkách, marionetové záležitosti, případně pohádky činoherní). Stručně a jasně řečeno - pro početně úzké členstvo Rolničky bude závěr letošního roku a celý rok příští jakýmsi prubířským kamenem.

Avšak problémy sem - problémy tam! Stresy kohokoliv zpoza portálu se nemohou a nesmějí přenést do hlediště. Dětské publikum se musí bavit, a také se bezesporu bavit bude, neboť pro loutkáře z Rolničky je loutkařina tak trochu druhou profesí (mnozí ji provozují už celá desetiletí), a spojíme-li nadšení s trochou zdravé rutiny vznikne koktejl, na kterém si kdekdo pochutná. Přijďte se přesvědčit! Loutkáři dětem nabídnou především maňáskové grotesky: Povídání o pejskovi a kočičce, Budulínka, Červenou Karkulku, Zvířátka a loupežníky, Kocoura v botách. Na malé mobilní marionetové scéně zahrají pohádku Kašpárkova strašidla, která měla premiéru o Dětském dni v květnu 2003. A možná, jak už jsme předeslali, připraví i nějaké překvapení, nějakou novinku. Kromě klasického divadla se chystá pro děti i Mikulášský bál a Vánoční besídka. Přesný a úplný program bude zveřejněn v příštích Zbraslavských novinách.