Zbraslavské vánoce (Zbraslavské noviny 1/07)

V sobotu 16. prosince 2006 se sešly stovky lidí před zbraslavským Městským domem, aby společně prožily příjemné odpoledne plné zábavy. Akce se už tradičně stává jakousi bránou, kterou my zbraslaváci vstupujeme do vánočních svátečních dnů.

Pestrý program pamatoval na různorodý vkus diváků, a samozřejmě evokoval blížící se vyvrcholení adventu.

Dětem byla určena pohádka (Jak pejsek s kočičkou slavili vánoce), kterou loutkáři ze Zbraslavské kulturní společnosti sehráli dvakrát po sobě (stejně jako loni a předloni), aby uspokojili všechny malé zájemce.

Kdo se právě nevešel do hlediště Divadla Jana Kašky, mohl si prohlédnout výstavu betlémů ze sbírky pana Františka Kadlečka. Betlémy z dílen známých výtvarníků i anonymů, betlémy staré více jak století i ty úplně nedávné, betlémy z různých materiálů, betlémy české i cizokrajné...

A hned v sousedství jsme mohli obdivovat další betlém - celý z perníku. Tam otevřel prodejní stánek výtvarný kroužek KLASu. Právě před rokem založený Klub aktivního stáří nabízel vskutku zajímavé výrobky - háčkované vánoční ozdoby, zdobené květináče, perníčky, textilní betlémy, andílky, tři krále, atd.

Program tentokrát obohatila i zvonohra pana Rudolfa Manouška, která uvedla bohatý hudební blok. Krátký koncert učitelů i žáků zbraslavské Základní umělecké školy se konal v renovované svatební síni Městského domu. Kdo se nevešel dovnitř, mohl sledovat produkci prostřednictvím promítacího plátna i dokonalé zvukové reprodukce. Na harfu hrála Vendula Vaňková, na příčnou flétnu Iva Latináková, na kytaru Marek Velemínský a na klavír Václav Vedral. Zazpívali Havalind Farníková, Michaela Rybicka, Karel Nedoma i dětský sbor. Jako host vystoupil Michal Hanzal, jehož doménou je hra na varhany.

A na závěr, když se dostatečně setmělo, se všichni dočkali programového vyvrcholení, téměř půlhodinového ohňostroje. Byl báječný, jen doprovodná hudba nemusela tak vehementně útočit na naše ušní bubínky.

Kdo 16. prosince minulého roku zůstal doma nebo šel někam jinam, než na prostranství u Městského domu, zaručeně prohloupil. Až se obdobné setkání bude konat na konci roku letošního, už většina z nás takovou chybu neudělá. Pořadatel - Městská část Zbraslav - určitě hravě zvládne i podstatně větší nápor publika. A na své si přijdou i pravidelní návštěvníci, vždyť na programu bude jistě nějaká inovace!