Jděte do divadla!
(Náš REGIN, 27.3/JZ 6/2008)

ZBRASLAV - Udělal jsem mezi svými známými malý průzkum, jestli znají divadlo Jana Kašky na Zbraslavi. Výsledek byl spíš slabý, což je v neprospěch mých známých, protože toto divadlo si pozornost zcela jistě zaslouží.

Běží tam teď Gogolova „Ženitba“. Povrchní divák si vzdychne: Ach jo. Ale rád bych ho vyvedl z omylu. Skvělý překlad Leoše Suchařípy inscenačně upravil (raději bych řekl „aktualizoval“) Svatoslav Mahelka a díky celé řadě vložených autorských písní vzniklo svěží dílko. Skoro muzikál. Ale asi takový je trend.

Herci Vás strhnou svým nadšením a jejich zápal spolehlivě překryje povrchní nedostatky. Jenom nimravý šťoural si všimne drobné vady dikce hlavní představitelky, ale o to v představení nejde. Postavy Tekly dohazovačky nebo Pavla Nenažraného jsou nepřehlédnutelné, a to mám nepříjemný pocit, že jsem měl raději upozornit na Ilju Kočandrleho nebo hlavní postavu Ivana Podkolesného. Ručím Vám za to, že budete odcházet z představení s pocitem příjemně stráveného večera.

Jeden moment mě trochu rozesmutněl. Napočítal jsem celkem čtyři kravaty na jevišti (ale to snad patří ke kostýmům) a jednu (tu moji) v hledišti. Vím, že je to snad celosvětový trend, ale podle mě kravata k divadlu patří. Gogolovi to bude už asi jedno, ale rád bych alespoň těm hercům řekl, že i častá návštěva divadla je pro člověka svátkem a že si vážím jejich času, sil i námahy, které do přípravy představení vložili. A už při uvazování kravaty se duševně na něco hezkého připravuji. Myslím, že je to něco jiného, než kdybych na představení vyrazil ve „skoromontérkách“ ze zahrady.

Ještě něco pro ty, kteří v divadle Jana Kašky zatím nikdy nebyli. Velmi hezky renovované prostory, sympatická „křesla pro dva“, za lístek dáte neuvěřitelných 50,- Kč i do první řady, „kafe s lógrem“ (ale můžete mít i jiné) za devět, program zdarma a „šatnovné“ dobrovolné. Není problém s parkováním. No nejděte tam za ty peníze!

Jiří Mikeš