Historická hudební komedie

Noc na Karlštejně

autor: J. Vrchlický

režie: F. Toušek  

hudba: K. Svoboda

premiéra: 10. března 2016/ 11. března 2010

počet repríz: stále se hraje

hrají: Ivan Kočí, Tereza Kubová/ Michaela Rybicka, Pavel Bydžovský, Tomáš Šamárek, Milan Čejka/ Filip Toušek, František Pondělíček, Kristýna Fiedlerová, Lukáš Bajt, Libuše Vedralová, Václav Šamárek, Jan Solpera, Zdeněk Meyer, Zdeněk Nuc, Lukáš Velemínský

Děj i hlavní postavy divadelní hry Noc na Karlštejně jsou obecně známé. Je zajímavé, že v době své premiéry se jednalo o historickou komedii s výrazným českým národním podtextem. Dnes na nás působí spíše jako pohádka. Přes romantický příběh o snaze naplnění vzájemné lásky, jsou v této hře i pasáže o odpovědnosti panovníka vůči svému lidu a dodržování jeho nařízení a příkazů. Snaha o jejich plnění, či spíše neplnění, hradní posádkou způsobí spoustu zmatků a komických situací. 

Naše nastudování Noci na Karlštejně vychází více z původní Vrchlického hry, která je upravena ze tří jednání na dvě a patřičně zkrácena. Samozřejmě, že také zazní nejznámější písničky z filmové verze (Muži nejlíp sluší sólo), Hádejme, kdo nejvíce v lásce (Ten kdo nedumá), Včera z večera (Je v tom něčí dcera), Když mám tekutou révu, Hoja hoj, Lásko má, já stůňu, Ať jde o pannu či paní (Hr na ně) a Do věží. Zajímavým oříškem bylo, jak včlenit do hry postavu paní Ofky, která v původní hře vůbec není.

Pokud se chcete dozvědět, co se událo ve zdech Karlštejnských jedné červnové noci roku 1363, shlédnout romantický příběh a trochu se pobavit i zasmát, tak přijďte do hlediště Divadla Jana Kašky. 

 


Fotogalerie