Historická hudební komedie

Noc na Karlštejně

autor: J. Vrchlický

režie: F. Toušek  

hudba: K. Svoboda

hrají: Ivan Kočí, Tereza Kubová, Pavel Bydžovský, Milan Čejka, Tomáš Šamárek, František Pondělíček, Kristýna Fiedlerová, Lukáš Bajt, Libuše Vedralová, Václav Šamárek, Jan Solpera, Zdeněk Meyer, Zdeněk Nuc, Lukáš Velemínský

Vhodné pro děti od 10 let.  Délka představení 120 minut včetně přestávky.

Děj i hlavní postavy divadelní hry Noc na Karlštejně jsou obecně známé. Je zajímavé, že v době své premiéry se jednalo o historickou komedii s výrazným českým národním podtextem. Dnes na nás působí spíše jako pohádka. Přes romantický příběh o snaze naplnění vzájemné lásky, jsou v této hře i pasáže o odpovědnosti panovníka vůči svému lidu a dodržování jeho nařízení a příkazů. Snaha o jejich plnění, či spíše neplnění, hradní posádkou způsobí spoustu zmatků a komických situací. 

Naše nastudování Noci na Karlštejně vychází více z původní Vrchlického hry, která je upravena ze tří jednání na dvě a patřičně zkrácena. Samozřejmě, že také zazní nejznámější písničky z filmové verze (Muži nejlíp sluší sólo), Hádejme, kdo nejvíce v lásce (Ten kdo nedumá), Včera z večera (Je v tom něčí dcera), Když mám tekutou révu, Hoja hoj, Lásko má, já stůňu, Ať jde o pannu či paní (Hr na ně) a Do věží. Zajímavým oříškem bylo, jak včlenit do hry postavu paní Ofky, která v původní hře vůbec není.

Pokud se chcete dozvědět, co se událo ve zdech Karlštejnských jedné červnové noci roku 1363, shlédnout romantický příběh a trochu se pobavit i zasmát, tak přijďte do hlediště Divadla Jana Kašky.