činohra

Hrátky s čertem

Čerti jsou dobromyslná chamraď. Alespoň tak je dnes všichni vnímáme. Ne tak Jan Drda, který napsal první verzi své pohádky pro dospělé HRÁTKY S ČERTEM již v roce 1944, tedy v posledním roce druhé světové války.

Tehdejší zjitřené klima rozlišovalo jasně a zřetelně dobro od zla a musím přiznat, že toto jasné dělítko byl jeden z důvodů, proč jsem sáhl po režii Hrátek s čertem; po textu, který byl již stokrát nejrůznějším způsobem zinscenován, zfilmován

a vešel do análů české divadelní klasiky. Hrátky s čertem jsou krásná hra. Půvabná, milá a svým způsobem poučná. Troufne si mluvit i o svědomí a neokázalé statečnosti. Při tom je vtipná. Ale hlavně jak říkám, na rozdíl od dnešní snahy, ba skoro by se dalo říci módy, vše relativizovat, vydávat lež za pravdu, desorientovat a klamat, líc obracet do rubu a naopak, Hrátky s čertem jsou průzračným přitakáním touze takový stav napravit a vrátit naši mysl k prozření, že černé je černé a bílé je bílé, obojí v potřebné rovnováze. To vše s úsměvem a písní na rtech.

Naše inscenace bude veselá, barevná a opentlená hezkými písničkami. Bude to představení pro velké i malé. Přijďte se podívat.

Vhodné pro děti od 10 let.

Oldřich Vlček, režisér.