04.06.2017

Divadlo v městské zahradě Sen noci svatojánské 17. června ve 20,30h

Oslava 160 let zbraslavských ochotníků 

Vážení příznivci divadla, dovolujeme si vás pozvat na mimořádné slavnostní představení hry Sen noci svatojánské k letošnímu 160. výročí založení Ochotnického spolku na Zbraslavi, které se koná v sobotu 17. června od 20:30 v Městské zahradě na Zbraslavi (vstup proti zbraslavské sokolovně, Žitavského č.p. 597).

Zahrada bude přístupná od 19:00. Malé občerstvení si budete moci zakoupit u našeho stánku. V rámci představení budou v zahradě umístěny bannery, na kterých se můžete ve stručnosti seznámit s historií ochotnického divadla na Zbraslavi.

Akce je podložena dotací městské části Praha – Zbraslav.

Stručná historie zbraslavských ochotníků Dne 15. března roku 1857 odehráli své prvé představení. V roce 1875 byl utvořen kroužek divadelních ochotníků, který byl v roce 1888 změněn na řádný spolek pod jménem „Družstvo divadelních ochotníků Hálek“. Po dlouholetých rozporech byl v roce 1902 ustanoven samostatný ochotnický spolek. V roce 1937 slaví Družstvo osmdesát let českého ochotnického divadla ve Zbraslavi. Za svého vzniku do tohoto období nastudovali 399 her. Okupace a válečné poměry nebyly pořádání ochotnických her nakloněny.  Politické změny po roce 1948 se také se projevily na činnosti Družstva. Přišlo období, kdy divadelní život na Zbraslavi takřka ustal. V zámeckém parku byly koncem 50.let uvedeny Jiráskův Záhořanský hon a Lucerna. Posledním představením zbraslavských ochotníků byla v roce 1964 veselohra L. Stroupežnického Zvíkovský rarášek. Činnost divadla na Zbraslavi byla téměř na 30 let přerušena.

Se zbraslavskými ochotníky vystupovala mimo jiné Jiřina Štěpničková, dcera Vladislava Vančury Alena Vančurová, divadelní představení doprovázel orchestr Jaromíra Vejvody. V roce 1953 ve hře J.B. Moliera „Lakomec“ v hlavní roli Harpagona hostoval člen Národního divadla František Filipovský.

Obnovení činnosti činoherních ochotníků nastalo na domácím jevišti nové budovy Divadla Jana Kašky roce 1991. Do dnešních dnů soubor nastudovat na 50 her. Současný činoherní soubor je součástí Zbraslavské kulturní společnosti a není přímým pokračovatelem předcházejících aktivit, ale vzhledem k poměrně velkému personálnímu rodovému propojení si dovoluje k jejich odkazu hlásit a na jejich činnost navazovat.

Filip Toušek

Předseda Zbraslavské kulturní společnosti

 

 


Fotogalerie